Chov šnečka♥
Ulitnatci, jak je všeobecně známo, sice nosí svůj domek přímo na hřbetě, přesto jim ale, chceme-li uchovat jejich pevné zdraví a vitalitu, musíme zajistit pohodlný příbytek vyhovující jejich potřebám. Na výběr máme hned ze tří základních možností: chov měkkýše v plastovém teráriu, v akváriu s odklápěcím pletivem nebo v klasickém venkovním výběhu. Ať už se ale rozhodneme pro kteroukoli z těchto možností, musíme zajistit:
1. DOSTATEK PROSTORU
Každé zvíře potřebuje pohyb, nenajdete tvora, který by si žil spokojeně v nadměrně omezeném prostoru. I šnečí bejvák tedy musí být natolik prostorný, aby nijak neomezoval volný pohyb našich chovanců. Plži o velikosti hlemýždě zahradního poskytneme 3-4 litry prostoru, menším druhům (cca o velikosti páskovky) 2-3 litry prostoru.
2. DOSTATEK ČERSTVÉHO VZDUCHU
Aby ve šnečínu příliš rychle nehnila potrava , netvořila se plíseň a neumírali šneci, musíme zajistit přívod čerstvého vzduchu do plži obývaného prostoru po celý den. Docílíme toho dostatečně velkými otvory ve víku terária a větráním místnosti, ve které je umístěno, nebo přiměřeně velkými oky v pletivu. Tato místa také pravidelně čistíme, aby zde nedocházelo k usazování nečistoty. Snažíme se také docílit ustálené pokojové teploty.
3. DOSTATEK VLHKOSTI
Plži se snaží před suchem co nejlépe chránit, a proto se při horkém počasí často ponoří do stavu zvaného estivace. Upadají tak do spánku, aby se vyhnuli přílišné ztrátě vlhkosti. (O přírodě trochu jinak, Steve Parker). Možná tak najdete v létě své šneky schované pod kameny, kůrou nebo v mechu, který je přímo zásobárnou vlhkosti, v ulitě zalepené tenkou blánou ze slizu. Není vhodné měkkýše přes den při takovém počasí budit vodou, nejlépe uděláte, nechálte-li je spát a počkáte si na večer. Dostatek vlhkosti zajistíme pravidelným kropením 2x denně (ráno a večer, kdy jsou hlemýždi nejvíc aktivní), umístěním mechového porostu do výběhu či terária (zadržuje vodu) a důmyslnými schovkami z přírodních větví, kamenů, listí nebo kůry, kam se mohou ulitnatci před vedrem ukrýt. Pokud se rozhodneme umístit jezírko, měla hladina vody v něm dosahovat ke kořenům dlouhých tykadel (nebezpečí utonutí ve větší hloubce).
Kropení provádíme brzy ráno a navečer.
Vaši plži ocení vlhký mech a dřevo jako úkryt před sluncem.
Mělké jezírko poslouží jako další zásobárna cenných tekutin.
4. DOSTATEČNOU HYGIENU
Šnečí domov musíme udržovat v čistotě, abychom zabránili rozmnožení plísní, bakterií nebo dokonce všemožných drobných breberek (a taky smradu). Šneci sami o sobě nezapáchají jako mnohá domácí zvířata, ale pokud se čištění jejich příbytku úspěšně vyhýbáme delší dobu, začne tlející terárium nelibě zavánět. Proto se soustředíme na pravidelné čištění stěn od výkalů, vyměňování substrátu a pečlivé vynášení nezkonzumované potravy. Plže jako takové není třeba pravidelně drhnout (stejně by po chvíli nebyl vidět rozdíl), jen občas lehce opláchnout pod SLABÝM proudem VLAŽNÉ vody.
Chov v teráriu
Je skoro jedno, jestli budete chovat šneky v plastovém či skleněném teráriu ( i když musím podotknout, že plastová bývají praktičtější díky jednoduchému uzavírání a menší hmotnosti). Nejprve vybereme vhodný příbytek (nejčastěji ve zverimexu) podle počtu a druhu plžů, které se chystáme chovat. Dno pokryjeme 20 cm vysokou vrstvou čistého substrátu pro chovné hlemýždě zahradní (pokud nekladou vajíčka stačí 10cm), 15 cm pro druhy o velikosti páskovky (pokud nekladou stačí 5-7cm), pro mláďata o hlemýždě zahradního 5 cm (podle stáří), mláďatům páskovek 1-2cm (opět podle stáří). Do prostoru vložíme kousek dřeva, kůru, mech, příp. misku na mouku. Článek věnovaný teráriím ZDE!
Plastové terárium
VÝHODY CHOVU V TERÁRIU: Snazší manipulace s plži i vybavením, lepší kontrola chovu, jednodušší čištění, možnost chovat šneky doma.
NEVÝHODY CHOVU V TERÁRIU: Nutno dodržovat omezený počet zvířat, často problémy s malým prostorem, dostatečně silnou vrstvou zeminy pro kladení vajec či dostatkem vzduchu.
Terárium Vás bude stát : 200-700 Kč (plastová 200-300, u skleněných ceny stoupají).
Smajlíci! Že jsou dobrý.Nemůžu si pomoct..........
Komentáře
Přehled komentářů
Kudos! I appreciate this!
dissertation express https://essayssolution.com service essay writing https://essayservicehelp.com
photo essay website z60hmo
(Gregorydomma, 5. 4. 2023 4:58)