Jaro, to je pěkně-duben
ČÍM OSÁZET ŠNEČÍ VÝBĚH?
Ať chováte šnečka venku nebo doma, vždy by měl mít k dispozici venkovní výběh odpovídající jeho přirozenému životnímu prostředí. Jak jste se už dočetli v rubrice Chov šneka, tento prostor by měla vyplňovat zemina, kůra, kameny a především vlhkomilné rostliny.
Vlhkost, vlhkost, vlhkost
Nejvhodnějšími rostlinami jsou mechy. Nerostou do výšky, dobře se uchytí, rychle se rozmnožují a především dokáží zadržet velké množství vody. Mechy vypadají jako jemné a křehké organismy, ale ve skutečnosti jsou odolné a otužilé.Většině se nejlépe daří na vlhkých, zastíněných místech, v lesích tvoří často husté polštářovité plochy, které dokonale překrývají hnijící pařezy a půdy.
Podle čeho vybrat mech
Kromě toho, že se nám rostlinka musí líbit, vybíráme podle schopnosti zadržet vodu. Jak ale zjistíme, kolik vody daný druh mechu dokáže zadržet? Vyrýpneme chomáč mechu cca o průměru 15 cm a zhruba jej očistíme od hlíny. Doma mech položíme na noviny a necháme sušit 3-4 hodiny. Nesušíme na slunci ani na kamenech, jen v teplé místnosti. Usušený mech zvážíme na kuchyňských vahách a poté ponoříme celé rostlinky do nádoby s vodou (přijímají živiny-vodu-celým povrchem těla). Po 24 hodinách vyndáme, lehce vymačkáme tak, aby z něj nekapala voda, a zvážíme. Pak už jen spočítáme, o kolik se jeho celková hmotnost zvětšila oproti suchému mechu. Pokud se ale chcete této zdlouhavé procedúře vyhnout, může vám pomoci následující výčet nejběžnějších druhů mechů.
Nejběžnější a nejvhodnější druhy mechů
POKRYVNATEC SCHREBERŮV
Dorůstá výšky 6-15 cm, tvoří volné, nesouvislé trsy. Pokrývá mnohdy velké plochy. Hlemýžďům se do něj velmi dobře kledou vejce, je měkký, vhodný k zahrabání.
DVOUHROTEC CHVOSTNATÝ
Dosahuje do výšky 5-10 cm, tvoří světle zelené, lesklé nekompaktní polštáře. Příliš vlhkým a mokrým půdám se vyhýbá. Plži se do něj rádi zahrabávají, rychle se rozmnožuje, krásně vypadá, nezadržuje však tolik vody jako pokryvnatec a měřík.
MĚŘÍK PŘÍBUZNÝ
Dorůstá výšky 8-15 cm, z plazivých podzemních oddenků vyrůstají hustě olistěné lodyžky a štěty s tobolkami. Často roste podél lesních potoků, zadržuje velké množství vody.
Do výběhu můžeme zasadit také jiné vlhkomilné rostlinky, jako je např. ptačinec žabinec.
Na jaře celý šnečín vypleníme (jen tehdy, jsou-li již všichni plži vzhůru a dočasně umístěni mimo šnečín), můžeme přidat substrát a hlínu donesenou z místa nálezu rostlinky, navlhčíme, rostlinky s kořínky poklademe na vlhkou půdů a zajileme. Lepší, než osázet celý prostor, je nechat volná místa, umístit do výběhu dřeva, kůru, kameny. Mech rozrostlý nejen po kamenech vypadá kouzelně a navíc je mnohem kvalitnější než mech vydloubnutý.